Ұлы даланың ұлы есімдері

Көпшіліктің санасындағы тарихи процесс негізінен дербестендірілген сипатқа ие екені белгілі. Көптеген халықтар өз елдерінің өзіндік елшісі болған ұлы ата-бабаларының есімдерін мақтан тұтады.

Елбасы-Нұрсұлтан Назарбаев өзінің “Ұлы даланың жеті қыры” атты мақаласында Қазақстан тарихына “Қазіргі заманғы ғылым биіктігінен”қарау идеясын ұсынды. Ол кең тарихи көкжиекті қамти отырып, «Выдающиеся личности Великой степи»  «Ұлы Дала тұлғалары» – ғылыми – көпшілік серияларын құру және тарату жөніндегі қызметті жүйелеуді және жандандыруды ұсынды.

Бүгін біз замандасымыз, жерлесіміз, көрнекті тұлға , “Майдан жолы”  Павлодар іздестіру зерттеу жасағы”  қоғамдық бірлестігінің жетекшісі  Шитов Александр Владимирович туралы айтатын боламыз.

Бұл қоғамдық бірлестік Қазақстаннан тыс жерлерге де танымал. Қазақстанда 10 жылдан астам уақыт бойы туған елінің тарихына бей – жай қарамайтын адамдар,  заманауи іздеушілер қозғалысы қалыптасты. Осы уақыт ішінде Ұйымның тұрақты басшысы және “Майдан жолы” іздестіру жасағының командирі Александр Шитов болып қала береді.

“Әр іздеу жүйесінің өз мақсаты бар. Біреу өз аталары мен арғы аталарын тапқысы келеді, біреу сайын  далада өз күштерін сынап көргісі келеді, бірақ бәрімізді бір миссия біріктіреді-біздің бостандығымыз үшін күрескен жауынгерлердің қалдықтарын табу және жерлеу. Ұлы қолбасшы Александр Суворов айтқандай, соңғы сарбаз жерленгенге дейін соғыс аяқталған жоқ”, – дейді Александр Шитов.

12 жыл ішінде павлодарлық іздеушілер 245 белгісіз солдаттардың сүйегін тауып, 17 жаңа ескерткіш (оның ішінде Ресей қалаларында), гранит стелалары мен мемориалдық тақталар, жерлес батырларға 4 қола мүсіндер орнатты, Ресей, Украина және Қазақстан аумағында 3 ескерткіш қалпына келтірілді.

Көптеген жылдар бойы Павлодардың алғашқы іздеу жасағының жауынгерлері ERG – дің “Батырлар жолымен” – “Дорогой славы”ауқымды халықаралық жобасының аясында әрекет етіп келеді. Оны жүзеге асыру Ұлы Отан батырларының жаңа есімдерін біліп қана қоймай, батыл қазақстандықтарға ескерткіштер мен мүсіндер орнатып , олардың есімдерін Ресей Федерациясының бірнеше қалаларының көшелері мен мектептерінің атауларында мәңгі қалдыруға мүмкіндік берді. Осының алдында зерттеулердің үлкен көлемі, көп айлық келіссөздер, “Вахта памяти” жобасын қорғау және қандай да бір ескерткішті орнату болды. Осының бәрімен “Майдан жолы” жасағының командирі Александр Шитов айналысады.

Александр Владимирович пен АӘД оқытушысы Н.Т. Магзумовтың көмегімен Инновациялық Еуразия Университетінің Жоғары колледжінде Жас ізденуші мектебі жұмыс істей бастады. Командирдің жеке мысалы Жас іздеушілерді нағыз патриот болуға, тарихи әділеттілікті қалпына келтіруге және Ұлы Отан соғысына қатысқандардың естеліктерін қорғауға үйретеді.

“Майдан жолы” іздестіру-зерттеу жасағы – көптеген халықаралық және республикалық форумдардың, акциялардың, қозғалыстардың қатысушысы. Олардың арасында ERG – дің ауқымды “Батырлар жолымен”-“Дорогой славы” халықаралық жобасы бар, оның аясында Синявинск биіктігінде іздеушілер 314-ші атқыштар дивизиясының құрамында қаза тапқан төрт мың павлодарлық жауынгерге ескерткіш орнатты; жыл сайынғы «Вахта памяти», “Іздестіру – 2018” Бірінші халықаралық іздестіру форумы, “Возвращение имени”халықаралық жобасы бар.

“Возвращение имени ” халықаралық жобасы аясында ИнЕУ жоғары колледжінің базасында құрылған іздеу мектебінің мүшелері “Әскери рәсім”іс-шарасына қатысты. Біздің жерлесіміз, 314 атқыштар дивизиясының 1078 атқыштар полкінің красноармейстері, Павлодар облысының Ақсу қаласы ауылдық аймағының Айнакөл ауылының тумасы  Нығметов Маукеннің жеке заттары мен сүйектерін табыстау рәсімі Қазақстан (Железин ауданы) және РФ (Омбы облысы) шекарасында өтті.

Қазақстан мен Ресейдің іздеу жасақтары энтузиастарының адал ниеттілішінің арқасында қазақстандық жауынгер Нығметов Маукен туған жерінен мәңгілік пана тапты, оның сүйегі Айнакөл ауылындағы мұсылман зиратына жерленді.

Александр Владимирович Шитов-экспедицияларға қатысудан ғана емес, жастарды патриоттық тәрбиелеумен айналысатын, әскери қызметтің беделін көтеретін, жалпы алғанда батылдық, ар-намыс, парыз сияқты ұғымдардың құндылығын насихаттайтын әртүрлі жұмыстарының арқасында халықаралық деңгейде танымал қоғам қайраткері.