«Медиация – келісімге апаратын жол» атты дөңгелек үстел

2020 жылдың 25 қарашасында ИнЕУ жоғары колледжінде заң пәндерінің циклдік әдістемелік комиссиясының апталығы аясында оқытушы А. М. Қашкенова “Медиация – келісімге келу жолы ма?» тақырыбында дөңгелек үстел өткізді.

Іс – шараның мақсаты-студенттердің медиация туралы білімдерін жанжалдарды шешудің балама тәсілі, татуласу құралы ретінде қалыптастыру.

Міндеттері: медиацияның мәні мен принциптерін, медиатордың функцияларын түсіну; медиация рәсімін өткізу тәртібін білу; жанжал жағдайларындағы мінез-құлық стратегиясы туралы білімді қалыптастыру.

Дөңгелек үстелдің спикерлері:

1. Ольга Леонидовна Николашина-Павлодар облысы әкімі аппаратының “Қоғамдық келісім” КММ медиация орталығының жетекшісі, облыстың Қазақстан халқы Ассамблеясы жанындағы медиация кеңесі төрағасының орынбасары, кәсіби медиатор. Оның тақырыбы ” Аймақтағы мектеп және студенттік медиацияны дамыту. Мақсаттар, міндеттер, перспективалар”.
  2. Марина Анатольевна Иванова-Павлодар облысы кәсіподақтар аумақтық бірлестігінің “Татуласу орталығы” татуластыру орталығының басшысы. Тақырыбы: “Еңбек дауларын шешуде медиацияны қолдану”.
  3. Ирина Владимировна Седлецкая-медиатор, “Келісім “медиация және құқықтық көмек орталығы”жеке мекемесінің жетекшісі. Тақырыбы: “Медиацияны жүргізу алгоритмі”.
  4. Жанна Каирбековна Апаева-ИнЕУ жоғары колледжі директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары. Тақырыбы ” ИнеуЖК  Медиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру»
  5. Валерия Валерьевна Сергиенко П-318 тобының студенті. Тақырыбы “Біздің медиациядағы жетістіктеріміз”.

Аталған іс-шараға ең алдымен 1-3 курс студенттері, директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Д.А. Қаниева, заң пәндерінің оқытушылары А. Ж. Маусымбекова, Г. Т. Мырзагожина, А. К. Тортаева, С. А. Жүнісбеков, АТБ  және энергетика бөлімдерінің меңгерушілері мен сынып жетекшілері қатысты (барлығы 55 қатысушы қатысты).

Іс-шараны ұйымдастырушы А.М. Қашкенова “Медиация” терминінің мағынасын түсіндіріп, оның шығу тарихын айтып берді.

Әр спикердің сөз сөйлеуі кезінде балалар чатта сұрақтар қойып, оларды талқылауға қатысты, лайк қойды, қолдарын шапалақтады.

Кездесу соңында кездесудің негізгі сұрағына “Медиация-келісімге апаратын жол ма?”дегенге, барлығы”ИӘ” деп жауап берді!

Іс-шара соңында дауды медиацияда шешуге шабыттандыратын латын тіліндегі дәйексөздер келтірілді:

1.”Ubi concordia-ibi victoria” – келісім бар жерде-жеңіс бар.

2.”Туто, cito, jucunde” – Қауіпсіз, жылдам, жағымды.

3.”Sine ira et studio” – Ашу ызасыз және  тәуелді болмай; объективті болу.

4.”Fabricando fabricamur” – Қалыптастыру арқылы біз өзімізді жасаймыз.

5.”Surge et age!”– Тұр және қимылда!

Дөңгелек үстелге қатысушылар бірауыздан келісті: бүгін әлемде өмір сүру үшін адамдар ынтымақтастық негізінде мәселелер мен міндеттерді шеше отырып, өмір сүруді үйренуі керек.

Біз мұны бірге үйренеміз…