Мұражайларға виртуалды саяхат

Күн сайын бүкіл әлемде бейнелеу, мүсін, сәулет өнерінің көптеген жаңа көрмелері ашылады. Онда миллиондаған адамдар қойылған жұмыстармен танысады. Бірақ, кез-келген музей экспозициясының немесе көрмесінің уақыты шектеулі. Кейбір мұражайлар басқа қалада немесе басқа елде, әлемнің  түкпірінде   орналасақан. Шағын қала және  ауыл тұрғындарына мұражайларға қосылу қиынға соғады, өйткені  онда өлкетанушыдан басқа мұражайлар табылмайды. Интернеттің пайда болуымен бұл міндет айтарлықтай жеңілдетілді.  Бүгінгі таңда ірі музейлердің өз экспозициялары орналасқан сайттары бар.

ПД-229 тобының студенттері Қазақстанның бірнеше виртуалды мұражайларының экспозицияларын тамашалады. Қазақстан мен Орталық Азиядағы ең көне және ірі музейлердің бірі – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік мұражайы оларға үлкен әсер қалдырды.

Қор коллекциясында 300 мыңға жуық сақтау бірлігі бар. Қазіргі уақытта мұражайда жеті негізгі тұрақты экспозициялық зал жұмыс істейді:

Палеонтология және археология залы;

Тарихи этнография залы;

“Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында” атты Қазақстанда тұратын халықтың тарихы мен этнографиясы залы»;

“Қазіргі Қазақстан” Залы;

“Ашық қор”. Қазақстанның археологиялық алтыны;

“Антропология мұражайы»;

Николай Гаврилович Хлудов Залы.

Балалар Алматыда орналасқан Ә.Қастеев атындағы Қазақстанның мемлекеттік өнер мұражайын да тамашалады. 1983 жылы оған қазақ суретшісі, қазақ ұлттық кескіндеме мектебінің негізін қалаушы Әбілхан Қастеевтің есімі берілді. Жинақ 25000 бірліктен асады. Мұражайда бірнеше орталықтар бар: Қазақстанның бейнелеу, сәндік-қолданбалы, классикалық шетелдік, жаңа заман шетелдік өнерлері, қорлар, реставрациялар, көрмелер мен экспозициялар.

Студенттер экспонаттарды жаңа форматта тыңдап, тамашалады. Виртуалды саяхат жақсы әсер қалдырды.