Рухани келісім күні

Әрқайсымыз үшін ең басты құндылықтар- бейбітшілік, келісім және халықтар бірлігі. Халықтар бірлігі-бұл күш. Халықтар бірлігі әр түрлі ұлт халықтары арасындағы бейбітшілік пен тыныштықты сақтау үшін қажет. Халықтар бірлігі бізге достық, саяси, экономикалық және әлеуметтік қатынастар жүргізуге көмектеседі. Бұл жаһандық мәселелердің шешімі, соғыстардың, террорлық шабуылдардың, зорлық-зомбылықтың алдын алады және жер бетіндегі проблемаларды шешудің жалпы келісіміне әкеледі.

Біздің республикада елімізде тұратын халықтардың бірлігімен байланысты көптеген мерекелер бар. Солардың бірі-18 қазанда Қазақстанда атап өтілетін Рухани келісім күні. Бұл-бірлік пен кешірім, мейірімділік пен өзара түсіністік күні. Бұл күн барлық қазақстандықтар үшін маңызды.

Қазақстанда түрлі ұлт өкілдері тұрады, олардың барлығы достық пен келісімде өмір сүреді. Бейбітшілікті сақтау және халықтар арасындағы қақтығыстардың алдын алу үшін келісім мен бейбітшілік болуы керек. Жанжалдар мен келіспеушіліктер болмауы керек. Біз бәріміз бейбітшілікте өмір сүруіміз керек. Рухани келісім күні ұлттың дәстүрлі адамгершілік құндылықтарында бірігуіне ықпал етеді. Әлемдік рухани құндылықтар, мәдени қазыналар туралы айтқанда, біз дін мәселесін айналып өте алмаймыз. Әлемде мемлекеттер арасында да, тұрмыста да діни негізде қанша қақтығыстар туындайды. Бірақ барлық діндердің мақсаты-адамды жетілдіруге және моральдық құндылықтарды сақтауға жетелеу. Қазақстан Республикасының аумағында кең таралған басты әлемдік діндердің қатарына ислам және христиан діндері кіреді. Барлық діндер басқа адамға құрмет, мейірімділік, әділеттілік, шынайылық пен шыншылдық, адамдарға көмектесу, мейірімділік пен жанашырлық сияқты құндылықтардың маңыздылығын атап өтеді.

Колледжде студенттердің дін өкілдерімен кездесуі өтті: Мәшһүр Жүсіп Көпеев атындағы мешіттің имамы Нұрислам Юсупұлы және Благовещенск соборының әкесі Дмитрий. Кездесудің мақсаты- әлемдік даму жағдайында Қазақстан Республикасында конфессияаралық қарым-қатынастарды дамытуды талқылау болып табылады. Кездесуге қатысушылардың барлығы бейбітшілік, келісім, тұрақтылық – біздің ең басты игілігіміз деген ортақ пікірге келді.