«Алқабилер соты қажет пе?» тақырыбындағы пікірталас

2023 жылғы 17 ақпанда ақпараттық технологиялар бөлімінде «Lawyer» пікірсайыс клубының мүшелерінің қатысуымен « Алқабилер соты қажет пе?» атты заң пәндерінің оқытушысы А. Ж. Маусымбекованың жетекшілігімен пікірсайыс өткізілді.
  Пікірсайыстың мақсаты: сот ісін жүргізудегі алқабилер соты институтының құқықтық және теориялық негіздерін қарау, алқабилер сотының қызметін ұйымдастыру мәселелерін зерттеу, алқабилер сотында қылмыстық іс бойынша сот төрелігін жүзеге асыру ерекшеліктерін талдау.
  Алқабилер соты қоғамның сот төрелігін жүзеге асыруға қатысуын бекітеді, сот рәсімінде адамның құқықтары мен бостандықтарының дәйекті сақталуына кепілдік береді.
Заңгерлік білімі мен тәжірибесі жоқ қарапайым адам сот төрелігінің шыңы бола алатындығын, тіпті одан ақша таба алатындығын бәрі біле бермейді. Мұндай мүмкіндік Қазақстан азаматтарында да бар, ол алқабилер соты деп аталады. Мұндай сот ортағасырлық Англияда пайда болды. Онда қылмыс үстінде ұсталмаған айыпталушы өзімен бірге жеті адамды сот отырысына ала келе алады. Олар оның кінәсіздігіне кепілдік беруі керек еді. Өз кезегінде айыптаушылар өздерімен бірге сотталушының кінәсін растайтын кепілдік берушілерді де алып келген. Жиналғандар екі жақтың жауаптарын тыңдап, дауыс береді. Егер көпшілік дауыс айыпталушының пайдасына шешілсе, ол босатылады.

Пікірсайыс қатысушыларының пікірінше, алқабилер сотының ұқсастығы Қазақ хандығында да болған. Оның рөлінде қоғамның ең әділ беделді мүшелерінен халық ұсынған билер соты болды.
  Қазіргі Қазақстанда алқабилер соты қалай жұмыс істейді, кәсіби соттан қалай ерекшеленеді және кім алқаби бола алады деген сұрақтарға бізге пікірталас спикерлері түсінуге көмектесті.
Студенттер бір-бірін қызықтыратын сұрақтар қойып, оларға түсіндірме жауаптар алды.
  Пікірсайыс қорытындысы бойынша 1- орынды П-330 тобының студенттері Картунов Богдан, Жанғожина Дильназ, Дирксен Илья «Түлектер» командасы иеленді. 2 орынды П-211 тобының студенттері Ткачева Арина, Айтбаева Камила, Иванисова Софья «Сот төрелігі» командасы алды.
Пікірсайыс қатысушыларына жаңа шығармашылық табыстар тілейміз.