Ғибратты ғалым

ИнЕУ  Жоғары колледжінің оқу залында қазақтың ірі жазушысы, көрнекті қоғам және мемлекет қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясының академигі Мұхтар Омарханұлы Әуезовтің 125 жылдығына арналған «Ғибратты ғалым» атты кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Мұхтар Омарханұлы Әуезов 1897 жылы 28 қыркүйекте Семей уезінің Шыңғыс болысында, ұлы Абайдың туған жерінде дүниеге келген. Алғашқы ұстазы немересін арабша сауат ашудың қыр-сырымен таныстырған Әуез ата. Орыс мектебінде, мұғалімдер семинариясында, Ленинград мемлекеттік университетінің филология факультетінде, Орта Азия университетінің аспирантурасында (Ташкент) білім алған.

М.Әуезов – ақын шығармаларының революциядан кейінгі басылымдарын жинаушы, құрастырушы және редакторы, қазақтың ұлы ақыны және ойшылы Абай Құнанбаев шығармашылығының тұңғыш ғылыми өмірбаяншысы және зерттеушісі. Жазушы оған бірқатар мақалаларын, опера либреттосын, сценарийін, трагедиясын және «Абай жолы» роман-эпопеясын (1952) арнады. 1959 жылы М.Әуезовке романы үшін Лениндік сыйлық берілді. Шығарма бүкіл әлемде ХХ ғасырдың ең жақсы романдарының бірі ретінде танылды және Еуропа, Азия және Африка халықтарының ондаған тілдеріне аударылды.

М.Әуезов Сталиндік (1949) және Лениндік сыйлықтардың (1959) лауреаты. «Құрмет белгісі» ордендерімен (1949), екі Еңбек Қызыл Ту (1945, 1956), Ленин ордендерімен (1957), «Еңбектегі ерлігі үшін» медалімен және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Құрмет грамоталарымен марапатталған. Қазақ КСР. Қазақ КСР ғылымының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясының академигі.

М.Әуезовтің шығармашылық мұрасы ерекше жан-жақты және ұлы. Көркем әдебиеттен бөлек, көптеген очерктер, публицистикалық мақалалар, ғылыми зерттеулер бар. Замандастары Әуезовті Шығыстың данагөйі, заманның нышаны, анықтамасы деп атаған. Оның дарындарының ауқымы кең және жан-жақты болды: сөз өнері қайраткері, филолог, қазақ фольклорының теңдессіз білушісі, драматург, журналист, ұстаз, кемеңгер ғалым және энциклопедист.

М.Әуезовтің алғашқы шығармасы – екі жастың қайғылы тағдыры туралы халық аңызына негізделген «Еңлік – Кебек» пьесасы (1917). 1920 жылдары жазушы көркем әдебиетпен айналыса бастады, «Қорғансыз тағдыры», «Кім кінәлі?», «Боз жауыз», «Қараш-Қараш» және т.б. повестер мен романдар жазды. Қиын уақыт» (1928) 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліске арналған. «Қаракөз» драмасы (1926) таңғажайып сезімталдықпен және тарихи шындықпен Қазақстан халық әншілерінің ұлттық тұрмыстық ерекшеліктерін қалпына келтіреді.

М.Әуезов 20-дан астам пьесалардың авторы: «Айман-Шолпан» (1934), «Абай», «Қара қыпшақ Қобыланды» (1943-1944), «Зарница» (1934), «Шекарада» (1937). ), «Сынақтар сағатында» (1942) және т.б. Қазақстан театрларының сахналарында күні бүгінге дейін жазушының пьесалары қойылған.

«Ғибратты Ғалым» кітап көрмесіне М.Әуезовтің шығармалары мен ол туралы әдебиеттер қойылды.

Баршаңызды кітап көрмесіне шақырамыз.