«Бейбітшілікке сенім арқылы» атты дөңгелек үстел

2022 жылдың 2 ақпанында ИнЕУ жоғары колледжінде ” Бейбітшілікке сенім арқылы” атты онлайн дөңгелек үстел өткізілді. Бұл шара 16 қаңтарда аталып өтілетін Дүниежүзілік діндер күніне орайластырылып отыр. Қарастырылған басты мәселе – жастар тәрбиесі мен ағарту ісіндегі діннің рөлі. Дөңгелек үстелге мұсылман конфессиясының өкілі – Мәшһүр Жүсіп мешітінің ұстазы Нұрислам, Орыс православие шіркеуі епископының өкілі, Михаил-Архангельск шіркеуінің діни қызметкері, жастармен жұмыс жөніндегі епархия бөлімінің меңгерушісі, діни қызметкер Владимир(Брюханов), барлық бөлімдердің 1-2 курс студенттері, оқытушылар, колледж директорының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарлары қатысты.

Дөңгелек үстел барысында студенттер Бекболатова Наргиз (Д-111), Бекболат Арсен (Кил-319) сөз сөйледі. Олар қазіргі жастардың дін туралы не ойлайтыны туралы әңгімеледі.

Дөңгелек үстел отырысында талқыланған ерекше мәселе – елде өткен қаңтардың қайғылы оқиғаларына діни ұйымдар қатысты ма және діни экстремизмнің жастардың санасын

жаулап алуына қалай тосқауыл қоюға болады?

Бұл сұраққа Нұрислам имам жауап берді. «Бірде-бір әлемдік дін зорлық-зомбылыққа шақырмайды. Оның міндеті-өзін-өзі жетілдіру және адамгершілдік құндылықтарды сақтау. Бүгінгі таңда ең маңызды мақсат – діннің барлық түрлеріне, әсіресе экстремистік қозғалыстарға тартылған кезде, қарсы тұру. Керісінше, адам қызметінің әрбір саласында оның конструктивті және шығармашылық әлеуеті үшін барлық жағдайды жасау қажет. Алланың атымен жасырынған адамдар заңсыздық жасағандар, оларды қатал жаза күтеді»

Иерей Владимир- Пандемия кезінде әсіресе белсенді болған діни секталарды қалай тануға болады деген сұраққа жауап берді. «Пандемия басталғалы секталар адам жинау жұмыстарын күшейтті. Адамдар күйзеліске түскенде, ертеңгі күнге сенімін жоғалтқанда, өзіне және жақындарының денсаулығына қауіп төнгенде секталарға түседі. Бұл жерде, бұл ағымдардың өкілдері, мысалы, коронавирустан өзін құтқарудың әртүрлі жолдарын ұсынып, өздерінің пайдакүнемдік мақсаттарын көздейтінін анық түсіну керек. Псевдоправославиелік секталардың белгілері арасында Мәскеу және бүкіл Ресей Патриархына құрметсіздік, жаңа төлқұжаттар мен СТН-ді үзілді-кесілді мойындамау, ресми шіркеуде тыйым салынған киімге ұқсас адамдардың қайырымдылық жинауы жатады. Жастар өте мұқият болу керек, тек ресми діни ұйымдармен жұмыс жасау керек».

Оқытушылар тарапынан әңгімеге Ж.Қ.Апаева және Қ.А.Малғаждаров қолдау көрсетті. Дөңгелек үстелге қатысушылар ортақ қорытындыға келді:

Дін институты жастарды адамгершілікке тәрбиелеу процесінде, дүниетанымы мен «жақсы-жаман» көзқарасын қалыптастыруда маңызды рөлдердің бірін атқарып келеді. «Жақсылық жасауға асығыңыз» деген сөзді оқысақ, онда біз барып  сол жақсылықты орындауымыз керек. Алауыздықты емес, бейбітшілік сыйлайық.

Шара соңында студенттер мен директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары қонақтарға, дөңгелек үстелге қатысушыларға және ұйымдастырушылар – колледждің тіл пәндерінің оқытушыларына алғыстарын білдірді.