Біз батырлар жолымен жүреміз

“Батырлар жолымен – Дорогой славы” – халықаралық патриоттық жобаның атауы, оның тұсаукесері 2021 жылғы 30 сәуірде ИнЕУ жоғары колледжінде өтті. Жобаның миссиясы – Ұлы Отан соғысы майданында қаза тапқан қазақстандық жауынгерлерді, жерлестерімізді іздестіру және мәңгі есте қалдыру.

Осы тұсау кесерге шақырылды:

– Павлодар қаласы әкімі орынбасарының өкілі.

– АҚДБ жастар және отбасы саясаты бөлімі басшысының м. а  Краснощеков Роман Николаевич;

–Павлодар іздеу-зерттеу жасағының командирі Майдан Жолы-Шитов А. В.;

– Павлодар облысы әскери-патриоттық тәрбие қауымдастығының басшысы-Николашин О. В.;

– “Қазақстан Республикасы Чернобыль одағының” төрағасы-Деймунд В. Г.;

– Славян орталығының төрайымы-Кузина Т. И

Іс-шараны колледж директоры, география магистрі,  Ы. Алтынсарин атындағы медаль иегері Ш.А. Тәженов ашты.  Оның  сөзі – соғыста өз өмірінің құнымен мәңгілік құндылық-бейбітшілікті орнатқан ата-бабаларын еске алу қажеттілігі туралы біздің жастарға тікелей үндеу. Қазақстандықтардың Жеңіс ісіне қосқан үлесі орасан зор. Біреудің жолы болып, соғыстан оралды. Бірақ бұрынғы ұрыс далаларында қанша белгісіз сарбаз қалды! Іздеумен айналысу және елге  қайтару – жастардың ісі.

Павлодар іздестіру жасағының басшысы А.В. Шитов алдағы жоспарлары туралы айтып берді: “Майдан жолы” Павлодар іздестіру зерттеу жасағы 2021 жылдың мамыр айында Ресей Федерациясы Ленинград облысының Лодейнополь ауданына хабар-ошарсыз кеткен жерлестерін іздеу және жерлеу, Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза болғандарды мәңгі есте қалдыру үшін барады.

2021 жыл –мерейтойлы жыл -Қазақстан Тәуелсіздігінің– 30 жылдығы және 314-ші атқыштар дивизиясының құрылғанына 80 жыл.

Осыған байланысты 2021 жылдың 5 мамырында ERG-дің қаржылық қолдауымен Павлодарлық “Майдан жолы” іздестіру жасағы даңқ аллеясында Лодейное Поле қаласының мемориалдық кешенін орнатады және осы қаладағы 314-ші атқыштар дивизиясының қазақстандық жауынгерлерінің ерлігін мәңгі есте сақтайтын гранит ескерткішін салтанатты түрде ашады.

Бюстің түбінде іздеушілер бір уыс павлодарлық жермен бірге металл капсула салады. Жоба бекітілген және РФ Ленинград облысының “Лодейнополь муниципалдық ауданы” МҰ Әкімшілігі басшысының қолдауына ие болды.

ERG – дің “Батырлар жолымен-Дорогой славы” халықаралық патриоттық жобасы аясында павлодарлық “Майдан жолы” іздестіру-зерттеу жасағы халықаралық бауырластық келісімдерін (шарттарын) жасау арқылы қалалар мен аудандардың бауырластық эстафетасын ұйымдастырды.    Оның мақсаты-бейбітшілікті сақтаудың, тату көршіліктің, диалогтың және қазіргі заманғы әлемнің мультимәдени өркениетінің мұрасы мен дамуына ұқыпты қараудың басты қағидаттарын іске асыру. Ленинград және Павлодар облысының іздеушілері берік достық қарым-қатынас орнатып үлгерді және біздің халықтарымыздың достығы аңызға айналған 314-ші атқыштар дивизиясы өзінің ерлігімен байланыстырған Павлодар және Лодейный Пол, Кингисепп, Кировск қалаларының достығына ұласады деп үміттенеді

Александр Владимирович сондай-ақ, “Майдан жолы” жасағының ИнЕУ ЖК іздеу жасақтарымен жемісті бірлескен жұмысын атап өтті.

Іс-шараның шарықтау шегі Ұлы Отан соғысы орденін ардагер Алексеенко Владимир Константиновичтің туыстарына беру болды. “Майдан жолы” жасағына № 4299966 ІІ дәрежелі Отан соғысы ордені берілді. Жасаққа «Ресейдің іздеу қозғалысының» жауапты хатшысы Цунаева Елена көмектесті. Оның көмегімен ардагердің есімі анықталды. Әлеуметтік желілер арқылы марапат иесінің туыстарын табуға мүмкіндік туды.

Олар іс-шараның басты қонақтары болды. Бұл Алексеенко Роман Николаевич – ардагердің немересі және Алексеенко Артем Романович-шөбересі.

Артем айтқандай, бұл олардың отбасы үшін үлкен мереке, өйткені үлкен атаның марапаты туған халқына оралды. Алексеенко Владимир Константиновичтің туыстары “Майдан жолы” жасағының іздеушілеріне үлкен алғыстарын білдіріп, барлығын келе жатқан мерекелерімен құттықтады. Іс-шара қонақтары сондай-ақ Алексеенконың отбасын осындай айтулы оқиғамен құттықтады.

“Асыл мұра” бағыты бойынша әлеуметтік жобалар шеңберінде “Майдан Жолы” іздеу жасағымен бірге ИнЕУ жоғары колледжінің базасында “Жас іздеуші мектебі”құрылды. Жұмыс қорытындысы бойынша А.В.Шитов пен Н. Т. Мағзұмов колледж студенттеріне Жас ізденіс курсын аяқтағаны туралы сертификаттар табыс етті. Жасақ атынан А. В. Шитов жастарды әскери – патриоттық тәрбиелеу бойынша мақсатты, жемісті жұмыс жүргізетін колледж басшыларына алғыс хаттар табыс етті.

Колледж директоры Ш.А. Тәженов марапаттау рәсімінен кейін ИнЕУ жоғары колледжінің іздестіру – зерттеу жұмысына тарих ғылымдарының докторы, Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің профессоры, “Панфиловшылар: біздің мақтанышымыз, біздің даңқымыз” кітабының авторы Лайла Сейсембекқызы Ахметова жетекшілік ететіндігін айтты. Павлодар қаласында осы кітаптың тұсаукесері біздің оқу орнымыздың базасында өткізілді.

“Бұл кітап біздің іздеушілеріміздің күнделікті қажет кітабына айналды”, – деді Шалқарбай Әміржанұлы. “Ол жастарды іздеуде табандылыққа, қол жеткізген мақсаттарынан қуанышқа үйретеді, ал ең бастысы, тарих сабақтарын ұмытпауға және жер бетіндегі бейбітшілік мәңгілік болуы үшін бәрін жасауға үйретеді” Шалқарбай Әміржанұлы кітапты мерекеге шақырылған қонақтарға сыйлық ретінде ұсынды, осылайша көптеген адамдар біздің жерлестеріміздің ерліктерін  білді.

Іс – шара он-лайн көрсетілді және оның қатысушылары тек колледж студенттері мен оқытушылары ғана емес, сонымен қатар республиканың басқа облыстарының өкілдері болды. Міне, қазақстандықтардың “Батырлар жолымен – Дорогой славы” халықаралық патриоттық жобасының тұсаукесері туралы кейбір пікірлер:

“Қарағандыдан қонақ ретінде келгеніме өте қуаныштымын»

“Бұл іс-шара тиісті деңгейде өтті, еңбек еткендердің барлығын құттықтаймын»

“Іздестіру отрядына амандық тілеймін»

Іс-шара қатысушылардың жалпы фотосуретімен аяқталды.